Hakkımızda

Mozaik Pasta'nın Erenköy'deki atöylesinin fotoğrafı

Pasta ve pastane piyasası malum olduğu üzere büyük. İstanbul’da hemen her semtte en az 1-2 bazen 3-5 tane pastane var. Yani oyun alanımız kalabalık.

Peki bu kalabalığın içinde nasıl tutunacağız? Annemin dediği gibi: “Nerden çıktı oğlum bu pasta işi. Her köşede zaten bir pastane varken?”

Cevabı basit; bu pasta işi yeni çıkmadı. 80’li yılların başından beri hayatımızda aslında. Nam-ı diğer “Pasta Ustası” ablam çocukluğumdan beri yapar durur. Ben sadece sordum “Abla, bu mozaik var ya, bunu böyle birden çok yapabilir miyiz? Bir imalathane filan kursak, bu lezzeti dünya âleme duyursak?” Onun gözlerinde bir anda parlayan ışıltı ve benim girişimci ruhum çok iyi anlaştılar. Fazla lafa hacet yok dedik. Hemen denemelere başladık, yeri tuttuk, tedarikçilerle görüştük, daha çok denemeler yaptık, arkadaşlara tattırdık, geri bildirimleri değerlendirdik, saklama koşullarını netleştirdik, logoyu çizdik, ambalajları tasarladık, saklama koşullarını gıda mühendislerinin danışmanlığında netleştirdik, ölçtük, biçtik veee 2014 yılının Mart ayının güneşli bir sabahında atölyeyi açtık. İlle de Çikolata tabelamızı da astık kapıya.

Esasında şunu fark ettik: Evet piyasada onlarca çeşit mozaik pasta var ama bizimki gibi özgünü, doğalı, olması gerektiği gibi olanı yok. Yani, “Bi biz eksiktik”, geldik, tam oldu.

Pastalarımızı toptan pazarlayarak başladık işe. Kafeler, restoranlar ve özellikle 3. dalga kahveciler ürünlerimizi çok beğendi ve hemen menülerine eklediler. Artan talepler bizi hem bilgi hem de kapasite açısından biraz daha büyümeye yöneltti. 2015 yılının Mayıs ayında Belçika’da çikolata tahsilimizi geliştirmek üzere workshoplara katıldık. Ve yine aynı yılın Ağustos ayında Göztepe’deki şirin ama küçük atölyemizden biraz daha ferah ve daha modern ekipmanlarla donanmış Erenköy atölyemize geçtik. Yeni mekanımızın konumu sayesinde burada perakendeyle tanıştık. Pastalarımızla ilgili geri bildirimleri nihai tüketicinin direkt olarak kendisinden aldık ve bu bizi çok mutlu etti.

Bizim vizyonumuz hiçbir zaman “bir pastane açalım, dolapları da her pastanede satılan çeşit çeşit tatlılarla donatalım” mantığında olmadı. Bizim birincil hedefimiz “en ustası olduğumuz şeyi yapalım” oldu. Yani “az yapalım ama öz yapalım” dedik hep. Mozaik pasta bunların ilkiydi. Bu arada müdavimlerimiz oluşmaya başladı. Bize keşke şunu da yapsanız, bunu da deneseniz dediler. Esnaflar arasında bir deyim var “sen yeri aç, müşteri söyler sana ne satacağını” diye. Doğrusu bize de oldu aynısı. 2016 yılının başında dünyanın en güzel profiterolünü yapan yengemiz sacayağını tamamlamak üzere atölyemize katıldı. O zaman profiterolü de menümüze eklemek kaçınılmaz oldu. Eşzamanlı olarak hepimizin hastası olduğu, New York’un meşhur pastanesi Magnolia Bakery’nin yine kendi isimli pudinginden aldığımız ilhamla yarattığımız Crunchy Puding’i de dolabımıza yerleştirdik. Hem de bu sayede menümüze sütlü tatlı kategoresinde de bir ürün katmış olduk.

Bizler İlle de Çikolata’da ne üretiyorsak üretelim, hedefimiz; sadece uzmanı olduğumuz özgün lezzetleri sunmak ve bunları yaparken evlerimizde çocuklarımıza sunduğumuz hijyen ve doğallık prensiplerini gözetmek olacaktır.